ساختار مرکز
واحد بیمارستانی
نظرسنجی
کیفیت مطالب سایت مرکز آموزشی درمانی ایزدی را چگونه می بینید؟

عالی
خوب
نسبتا خوب
متوسط
ضعیف
بسیار ضعیف

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3804
بازديدکنندگان امروز: 534
کل بازديدکنندگان: 2255816
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 1.1094 ثانيه
تاریخچه ای از حاکمیت بالینی

روند تاریخی شکل گیری ساختار Clinical Governance در کشور انگلستان


در سال 1948 میلادی , سازمان ملی خدمات سلامت National Health Service یا همان NHS بنیان گذاری شد. هدف از تاسیس این سازمان ارتقای کیفیت خدمات بود.

در سال 1970 میلادی تحلیل گران و متفکرین سیستم سلامت برای آنکه بین اجزای مختلف سیستم ارتقای کیفیت ارتباط برقرار کنند, روی مفاهیمی مانند "استاندارد", "کرایتریا" کار کردند یعنی در صدد برآمدند برای هرکدام از قسمت های ساختار (structure), فرایند (process) و پیامد (out come) به تدوین استاندارد بپردازند و آنها را در قالب اهداف عینی قابل سنجش مورد ارزشیابی قرار دهند. به این ترتیب بحث ارتقای کیفیت در قالب انسجام یافته و یکپارچه در NHS از سال 1970  میلادی  مطرح شد.

از دهه ی 1990 به بعد با توجه به طرح موضوعات مختلف در NHS که مسیر تاریخی آن حائز اهمیت بود به این نتیجه رسید که برای ارتقای سیستم, بهترین کار استفاده نظام مند از بهترین شواهد پژوهشی و نهادینه کردن سازوکارهای مربوطه در کنار تجهیزات سنجش عملکرد سیستم می باشد.

در سال 1997, NHS تعریف نهایی خود را از "کیفیت" ارائه داد و در این تعریف بجای رویکرد به اجزا و درست بودن هر قسمت, دستیابی به اهداف نهایی را ملاک کیفیت قلمداد کرد. همچنین برای اولین بار این مسئله را مطرح کرد که دولت "متولی" ارتقای "کیفیت" خدمات سلامت است. در سال 1998 تعریف متدولوژیک "حاکمیت بالینی" به این صورت ارائه گردید.

"چارچوبی که از طریق آن NHS و سازمان های تحت امر آن در قبال ارتقای مداوم کیفیت خدماتشان و همچنین نسبت به صیانت از بالاترین استانداردهای مراقبت, پاسخگو باشند, آنهم با ایجاد محیطی که در آن تعالی در مراقبت بالینی شکوفا گردد." (Donaldson and Gray, 1998)

 

   دانلود : تاریخچه ای از حاکمیت بالینی           حجم فایل 50 KB
ويژه پرسنل ويژه بيماران و مراجعين
ويژه پزشکان معرفی پکیج درمانی
فرم ها و فرایندها خدمات الکترونیکی
ارتباط با ریاست پیشنهادات و انتقادات
پیوندها