ساختار مرکز
واحد بیمارستانی
نظرسنجی
کیفیت مطالب سایت مرکز آموزشی درمانی ایزدی را چگونه می بینید؟

عالی
خوب
نسبتا خوب
متوسط
ضعیف
بسیار ضعیف

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 671
بازديدکنندگان امروز: 527
کل بازديدکنندگان: 2255809
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 1.1094 ثانيه
سلامت معنوی


سلامت معنوی

سلامت معنوی عبارتست از یکپارچه سازی ارزش‌ها، افکار و اعمال. ارزش‌ها ریشه سلامت معنوی محسوب می‌شود. ارزش‌های ما چیست؟ آیا به حقیقت، راستی، امانت داری، دوستی و فعالیت‌های اجتماعی به دید ارزش می‌نگریم؟ آیا می‌خواهیم در چارچوب این ارزش‌ها حرکت کنیم؟ آیا حاضریم که صرف نظر از پیامد‌ها مطابق افکارمان عمل نماییم؟ اگر پاسخ مثبت است پس می‌توان گفت که دارای سلامت معنوی هستیم.

سلامت معنوی یک احساس درونی و به صورت دانستن خود به عنوان جزئی از یک معنویت فراگیر است که در تمام ذرات جهان جاری و ساری می‌باشد. به تعبیری به صورت عشق و علاقه به تمام چیزهای اطراف تعبیر می‌شود.

زندگی معنوی هر انسان امری فردی بوده و توسط وجدان یا صدای درون که وجوه مختلفی دارد کنترل می‌شود. سلامت معنوی می‌تواند مذهبی، فلسفی، ذاتی، خلاقانه، بخشی غیر روحانی و بخشی فلسفی باشد. دستیابی به سلامت معنوی از طریق گوش فرادادن به صدای درون یا همان وجدان میسر می‌باشد.

صدای درون افراد را به انجام کار درسست دعوت می‌کند چیزی که اغلب انسان‌ها آن‌ را نادیده می‌گیرند. داشتن بصیرت و تبدیل اعتقادات درونی به اعمال بدون آن‌که باعث صدمه یا رنجش دیگران گردد، سلامت معنوی را به دنبال دارد.

نگرش مثبت در زندگی باعث سلامت روانی می‌شود. نگرش فردی باید دارای چارچوبی گسترده و مثبت باشد تا بتواند پیچیدگی‌های زندگی را کاهش داده و استرس را از فرد دور کند. چنین فردی دیگران را آسان‌تر می‌بخشد و تجربیات روحی خود رابا دیگران سهیم می‌شود. سلامت معنوی زمانی شروع می شود که فرد تلاش می کند برای سوالاتی مثل هدف از تولد و زندگی و مسیر دستیابی به سعادت و اهداف زندگی پاسخی بیابد.

سلامت معنوی به کمک مدیتیشن، یوگا وتمرین تنفس قابل دستیابی است. در این روش‌ها حرکات بدن و تنفس هماهنگ شده و ذهن، بدن و روح یکپارچه می‌شوند. گوش دادن به موسیقی، شرکت در فعالیت‌های فرهنگی، ابراز عشق و علاقه به نزدیکان و دوستان به گسترش سلامت معنوی کمک می‌کند.

مدیتیشن و تمرکز راه‌های میانبری برای دستیابی به سلامت معنوی هستند. تمرکز بر الگوهای تنفس و تصویر سازی ذهنی روس‌هایی برای آرامش ذهن و رهایی از تنش هستند. هرچند باید دانست که مراحل ابتدایی تحت تاثیر عادات قبلی ذهنی و افکار منفی فرد در تمرینات مزبور با مشکلاتی مواجه می‌شود. در این رهگذر وقتی عشق و محبت روح و روان فرد را پر کند و فرد احساس کند که با کلیت جهان هستی ارتباط دارد، آرامش ذهنی به فرد دست می‌دهد و سلامت معنوی حاصل می‌شود.

افرادی که سلامت معنوی را تجربه می‌کنند افرادی سهل‌گیر بوده که از اعتقادات دیگران انتقاد نمی‌کنند و در آن‌ها صبر و مراقبه و تمایل به هدایت دیگر افراد به جای تحکیم در کنار احساس هدفدار بودن، مثبت گرایی و شفقت تثبیت شده است. چنین افرادی درک روشنی از درستی و نادرستی دارند و فراز و نشیب زندگی باعث سرخوردگی شان نمی‌شود. همچنین حاضرند برای دستیابی به سلامت معنوی و کسب آرامش از تن‌آسایی بگذرند.

سلامت معنوی بدون سلامت بدنی، سلامت احساس، سلامت محیطی و مالی قابل دستیابی نیست. این حقیقت نیز وجود دارد که این نوع از سلامت بر دیگر انواع سلامت مقدم است.ويژه پرسنل ويژه بيماران و مراجعين
ويژه پزشکان معرفی پکیج درمانی
فرم ها و فرایندها خدمات الکترونیکی
ارتباط با ریاست پیشنهادات و انتقادات
پیوندها